marți, 26 aprilie 2011

Scurta mea experienta la Invierea de la Roma, sau cum se manifesta ortodoxia in diaspora

N-am tinut mortis sa ma duc la biserica in noaptea de Inviere, cu toate ca in tara e una din rarele ocazii in care ma prezint plina de cucernicie si sentimente alese in lacasul Domnului.

De data asta, nu mi-a trecut prin cap sa ma duc pentru simplul motiv ca nu aveam habar ca se tine si aici, dar cum popii si politicienii romani au un simt deosebit pentru "cascaval" fie el si peste mari si tari si cum in patrie o mai fi scazut apetitul enoriasilor pentru constructia de biserici la fiecare statie de tramvai, popii si-au mutat patrafirele sfinte si gandurile preacucernice si aducatoare de bani cash in diaspora.

Aici, preafericirile lor au amusinat comunitatile mai stufoase si-au facut demersuri pentru obtinerea unor lacase de rugaciune fara de care badantele, heirupistii de pe santiere si tarfele n-ar mai fi putut trai si fara de care n-ar mai fi putut sa acceada la iertarea pacatelor si sa-si asigure un loc in rai. Ala de dupa viata, desigur, ca la asta de pe pamant cica au acces doar aia cu adevarat pacatosi.

Lacasele de care ziceam, arata ca niste hangare goale decorate provizoriu cu un paravan colorat in loc de confesional, icoane si cruci stralucitoare.

Dupa obtinerea spatiului, ca asta este de fapt, o afacere cu spatiu, capital social ca orice intreprindere, se purcede agresiv la strangerea de fonduri pentru constructia urmand arhitectura costisitoare si sfanta desigur, a bisericii ortodoxe.

Sa nu-si inchipuie nimeni ca eforturile popilor din diaspora sunt marunte, asta datorita faptului ca romanii truditori in afara tarii care-si castiga banii cu greu, cu pretul umilintelor de tot felul, nu sunt atat de dispusi sa arunce cu banii sperand la mantuire. Indraznesc sa spun ca nu sunt dispusi sa arunce cu banii nici in alde Guta, asa cum ar face-o in patrie, darmite sa sature insatiabila foame a popimii ortodoxe. De aceea, riscul ca Roma sa devina peste 10-20 de ani o capitala a ortodoxiei si campioana la biserici pe mia de metri patrati, este extrem de redus, daca nu chiar un deziderat imposibil de realizat.

Totusi, la unul din hangarele alea de Pasti a fost lume multa, cocalari cat a cuprins curtea, freze permanentate, jargon italo-roman, figuri indobitocite si lumanari la suprapret 2 euro bucata, plus inghesuiala specific romaneasca, deci nejustificata.

Cristos a inviat mai repede, dupa ora Romaniei, asa ca am pierdut momentul. Am prins in schimb imbulzeala bovina la luat lumina, cu toate ca mi se parea logic ca lumina sa se ia din mana in mana, sau, ma rog... din lumanare in lumanare, dar cum logica are oarece legatura cu inteligenta, prefer sa nu comentez mai mult.

Am iesit din hangar cu o imensa parere de rau, aceea ca n-am ramas in pat la TV, unde in cele din urma as fi adormit in liniste si pace si cu o economie de 4 euro cat m-au costat lumanarile.

34 de comentarii:

 1. Neam de cocalari si manelisti sugatori de... acadele in forma de... stii tu! N-am facut io mai bine c-am dormit? Dar daca si prin tari straine ai parte de cocalari, unde sa mai fugim, maica, pe Luna?

  RăspundețiȘtergere
 2. eh na , pai trebuia sa ne facem de ras si cu asta, dar ce zici de un garaj cu un altar de rasul lumi si de un cor de rasul lumi , cum ai zis sau mai ajuns si credinciosi fiecare cu ce are mai bun , ce sa-ti mai zic si de cocalari care doreau sa parcheze masina cumparat in rate in fata altarului.... si parintele ca de 15 ani tot incaseaza si nu a facut mai mult de un garaj cu un altar ca-i plangi de mila

  RăspundețiȘtergere
 3. Ma, da' pe popi nu-i mai ia nimeni la maciuca?

  RăspundețiȘtergere
 4. loopoolica, sa stii ca in tari straine s-a adunat toata pleava patriei... zi mersi ca au ramas mai putini pe care sa-i vezi tu :))

  RăspundețiȘtergere
 5. Anonim, e simplu: cat lumea le da bani, ei continua sa vrea mai mult... Sau gresesc ?

  RăspundețiȘtergere
 6. La coada la alimente si alte ajutoare, la Caritas, un roman il intreaba pe altul:
  - Da', la Biserica noastra, nu ne da ajutoare?
  - Bah, fraiere, la Biserica Catolica venim sa luam, la Biserica Ortodoxa tre' sa mergem sa dam!"...

  RăspundețiȘtergere
 7. „loopoolica, sa stii ca in tari straine s-a adunat toata pleava patriei... zi mersi ca au ramas mai putini pe care sa-i vezi tu :)) ”

  Aceste cuvinte vă descalifică ! Mă întreb de ce eraţi la Roma ? ... a fare la badante, oppure... ? Nu ştiu cu ce statistici vă susţineţi aberaţia, dar pot spune cu certitudine, că sunteţi o admiratoare a lui Ciutacu şi la fel de lipsită de bun-simţ ca el !

  RăspundețiȘtergere
 8. Giovanni, nu pune etichete... am constata niste lucruri bazate pe observatii nepartinitoare. Cat despre Ciutacu, Antene si Realitati, n-am fost niciodata fan. Oricum, nu inteleg de ce supara adevarul cand e atat de evident incat te izbeste-n fata :)
  si inca ceva... eu sfatuiesc intotdeauna pe cei care gasesc ca nu-mi impartasesc ideile, sa ocoleasca blogul acesta... e de bun simt si mai bine pentru toata lumea, nu?

  RăspundețiȘtergere
 9. si inca ceva... a fi patriot nu inseamna a face din cacat bici, in concluzie nici din badarani domni.

  RăspundețiȘtergere
 10. @Giovanni
  Patriotismul e un fel de apartenenta la locul si tara in care te-ai nascut. E un fel de a iubi si idealiza istoria, traditiile, muzica, portul, limba neamului tau.

  Ma incadrez aici: imi iubesc patria si neamul, dar la modul idealist: imi place tot la Romania, afara de romani si aici se impune o explicatie:

  Nu-mi plac romanii care s-au dus la scoala si in loc sa scrie cu cerneala, au baut-o.

  Nu-mi plac romanii care asculta manele. Nu-mi plac romanii care-si boteaza copiii: Alberto, Ricardo, Roberto, Angelo.

  Nu-mi plac romanii care plecati din tara, nu-si invata plozii limba materna.

  Nu-mi plac romanii care beau bere si lasa pet-urile pe treptele statiei de metrou la Tiburtina.

  Nu-mi plac tiganii din Romania care cersesc peste tot.

  Nu-mi place ce-a devenit poporul roman si mai ales, nu-mi place cum intelege el sa se prezinte in lume: umil in aparenta, dar batjocoritor in esenta.

  Patriotismul e parte din cultura... Nu poate fi turnat cu palnia pe gatul nimanui, de aceea subliniez ca nu-mi plac romanii care se simt vizati de postarile mele, pentru ca fac parte din categoria pe care eu o detest si ei o stiu. De aceea, nu le convine

  RăspundețiȘtergere
 11. Dumneavoastră ziceţi :

  „... in tari straine s-a adunat toata pleava patriei... zi mersi ca au ramas mai putini pe care sa-i vezi tu :)) ”

  ... aşa ceva nu se scrie din N motive ! În primul rând, nu face bine la sănătate să cultivi Ura şi Dispreţul, mai ales când vorbeşti despre ai tăi. Să nu credeţi că italienii, sau americanii, sau franţujii, etc., sunt mai cu moţ. I-au avut pe Mussolini, Hitler, Napoleon, Rambo, etc. şi nu-şi pun atâta cenuşă în cap !? Azi ei trăiesc mai bine ... din ce-au furat de milenii... şi tot datornici sunt ! Cer scuze dacă am fost cam dur, dar eu nu cred că AUTOLEZIONISMUL este Soluţia, sau Dovada Patriotismului !

  RăspundețiȘtergere
 12. Giovanni, corecteaza-ma daca gresesc... Rambo e un personaj fictiv, stii asta, nu?

  RăspundețiȘtergere
 13. Nu cultiv nici ura si nici dispret, iar daca le simt uneori, impotriva mea se vor intoarce. Constat doar ca romanii sunt uneori pe drept vazuti ca ultimele gunoaie si nu-mi face placere, dar nici sa ne scaldam in iluzii care nu au nimic in comun cu realitatea nu e normal.
  Sa presupunem ca dvs nu faceti parte dintre cei pe care i-am enumerat, desi sunteti constient ca exista: de ce va simtiti lezat?

  RăspundețiȘtergere
 14. Rambo este starea de spirit (bolnav) a unui popor pe care unii se încăpăţânează să-l considere ... superior nouă !
  Mesajul original al ortodoxiei, este o continuare a vechilor credinţe, care nu însemnau numai puşcarea cu săgeţi a norilor, sau trimiterea de soli la Zalmoxe, ci şi IUBIREA, VIAŢA ÎN ARMONIE CU NATURA, SOLIDARITATEA GENTILICĂ, etc. De fapt, Paştele este sărbătoarea milenară a trezirii la o nouă viaţă, aşa cum Crăciunul este miezul iernii, etc. Viaţa noastră este punctată de naştere, botez, cununie, înmormântare, toate ambientate în Biserica noastră multimilenară. Mulţi ANTI-TRADIŢIONALIŞTI serbează Valentine-Day, uitând de Dragobete, sau Halloween, uitând paparudele, nedeile, ielele, căluşarii, etc. A nega toate astea, înseamnă a-ţi nega propria fiinţă !
  Iată cum noi avem ceva ce americanii, sau alţii, nu au ... IDENTITATEA NAŢIONALĂ... care trebuie apărată cu dinţii, dacă nu vrem să dispărem în mocirla GLOBALIZĂRII !!!

  RăspundețiȘtergere
 15. ... o spune unul care se duce la Biserică de Crăciun, Paşte, cununii, botezuri, înmormântări, etc. Şi eu aş vrea o Biserică „altfel” decât este cea pe care o vedem, dar asta cere ... timp şi schimbări majore, începând cu... noi înşine ! Acolo trebuie să ne uităm şi ... să dăm cu pietre ! A CONSTATA este la îndemâna oricui ! Mai greu este să dai... SOLUŢII !

  RăspundețiȘtergere
 16. In privinta identitatii nationale si a apararii valorilor pe care inca le avem, sunt de acord.
  Te contrazic doar in a doua parte si nume, trebuie sa existe si cei ca mine, care doar observa pentru simplul motiv ca nu gaseste modalitatea cea mai potrivita sa se implice activ si mai ales, cred ca solutiile NU exista. Da, scepticii exista :)

  RăspundețiȘtergere
 17. ... sunteţi sceptică şi nu găsiţi „modalitatea”, deoarece... „nu v-a ajuns cuţitul la os” ! Deosebirea între optimişti şi pesimişti, este că primii nu aşteaptă acel moment (al cuţitului)! ... dacă reuşesc sau nu, este mai puţin relevant, deoarece au (cel puţin) CONŞTIINŢA ... a posto ! Nenorocirea României este tocmai abundanţa ... pesimiştilor ! Soluţii există ! Eu nu sunt ... poet, ci iubitor de matematică şi ŞTIU că orice problemă are cel puţin o SOLUŢIE. ... depinde cui i se propune această problemă !

  RăspundețiȘtergere
 18. Domnule draga, nesimtita de mine zice ca e de ajuns. Fa bine si desarta-ti frustrarile in alta parte, ca aici nu e cos de gunoi. Apropos de solutii, aseara invitata fiind la inaugurarea unui asa zis restaurant romanesc, am gasit una in pauza dintre manelele care-mi sparsesera timpanele si-mi scosesera pe jumatate inima din piept. Ideea mi-a fost intrerupta de o primata careia daca i-ai fi pus o banana in mana isi cauta singura copacul si care in dansul frenetic ce-l incinsese izbindu-se de oameni si rasturnand scaune, m-a facut sa-mi imbunatatesc ideea cu SOLUTII mai radicale. Nu cred ca vrei sa stii care ar fi alea.

  RăspundețiȘtergere
 19. That's my girl!
  Chiar mă întrebam cum de mai reziști!!!

  RăspundețiȘtergere
 20. Simona, omul asta s-a fixat pe postarea mea si nu se multumeste sa faca lobby pentru toate maimutele aici, da copy paste pe facebook cu comentariile lui, semn de mare vitejie si barbatie totodata.
  Ca tot vorbim de solutii, uitam sa indentificam cauza care e evidenta: lipsa de educatie. Aici vin si intreb: cine i-a impiedicat sa se civilizeze in conditiile in care am avut cu totii acces la educatie in mod egal? Sunt eu de vina ca unii si-au baut cerneala in loc sa scrie cu ea?
  I don't think so...

  RăspundețiȘtergere
 21. Am o vagă bănuială că ei se consideră civilizați...
  Poate ar fi mai bine să-i ignori, și să-i lași s-și aplice soluțiile optimiste și patriotice în cerc restrâns. Mișto patriotism, că veni vorba. Să te re-numești Giovanni, să vorbești amestecat, și să pretinzi că toată viața ai sărbătorit Dragobetele! N-am rezistat mai departe, admit :P

  RăspundețiȘtergere
 22. Eu ii ignor si pana la un punct ma amuza, stiind ca ipocrizia ii mana, dar cand vin sa dea cu pumnul in masa mea sa-mi spuna cum si ce sa gandesc, nu mai rabd. In aparenta, nu mai pot de grija romanului obidit, in realitate e foarte posibil sa se simta rusinati si de asta vorbesc doar in italiana, Ion devine firesc Giovanni, Florica devine Florence, etc...

  RăspundețiȘtergere
 23. Bai, de la sfanta sarbatoare a Invierii Domnului ati ajuns sa va certati pe care e mai patriot, romanul de aici sau romanul de dincolo.
  Ca s-a facut o mare afacere din politica, religie, sex, asta nu ar trebui sa ne priveasca pe noi.
  Daca e hambar sau palat, tot casa Domnului este. El s-a nascut intr-o iesle, in timp ce p-afara Il cautau soldatii sa-L omoare.
  Macar de sarbatorile crestine sa nu ne injuram, sa nu judecam pe altii...

  RăspundețiȘtergere
 24. Parca ai spus cum era la Londra. La fel imbulzeala si prost gust. Se pare ca romanii sunt la fel in toata Europa

  RăspundețiȘtergere
 25. Zimbrul, m-am abtinut multa vreme sa scriu urat despre romani, dar mi-a ajuns.

  RăspundețiȘtergere
 26. De moda veche si de ucis cu pietre:
  In vremurile noastre si in lumea reala, patria e locul in care platesti impozite. Asa ca vitejia de dupa gard e doar o figura de stil, ca sa nu zic chiar frectie la picior de lemn.
  Daca nu-ti mai place culoarea peretilor pui mana pe bidinea si o schimbi, nu te muti in alta casa. Parerea mea.
  In alta ordine de idei, sa fim seriosi. Inainte sa vina moda cu Valentine Day, nu stia nici dracu' de Dragobete si alte verze locale. S-a trezit brusc traditionalismul in corporatisti.
  Am voie sa injur stramoseste?

  RăspundețiȘtergere
 27. apatica, nu m-am mutat in alta casa...sunt in trecere si da, ai voie sa injuri cum vrei :)

  RăspundețiȘtergere
 28. Stai bre, regula jocului de-a conversatia e ca persoanele de fata se exclud. Ergo pitrocim principii.
  Ergo (2) am avut un acces de intelepciune, na. :))

  RăspundețiȘtergere
 29. sa nu se mai intample, apatica! accesul zic :D

  RăspundețiȘtergere
 30. mi-a placut tare ce-a scris apatica. si eu sint satula de patriotii "din exil". Mai ales de aia care nu-si cunosc limba materna si se justifica cu "nu sintem toti profesori"...de parca nu i-ar fi dus ceasca cu japca la scoala pe toti si gratis....
  cit despre astia de cred ca schimba lumea, sa se intoarca naibii o data in tara aia si sa puna mina pe bidinea, vorba apaticei... dar cind ar mai avea timp de vaicareala pe social network?

  RăspundețiȘtergere